JAVORNÍK

Bezpochyby hlavní šumavská lokalita s menhiry. Pokud jde o těch několik významných, tak třeba jmenovat Měsíční, Sluneční a Větrný kámen, dále například Mudrce nebo Dvojčata. Také nepočítaně menhirů anonymních, neméně zajímavých. Zdokumentováno v létě 2008.

PRVNÍ MENHIR

u cesty na Záluží, viz mapa

Na tento menhir jsem při svém javornickém brouzdání narazil jako první. Typický tvar napovídá příbuznost se známějším Měsíčním kamenem. Přesto konkrétně o něm není žádná oficiální zmínka, snad z důvodu velkého počtu podobných v oblasti. Kdo by chtěl navštívit, musí "zabloudit" od značených cyklostezek směrem od Ždánova. Zdánlivě dobrá cesta však pod kopcem končí.

aktualizace: Kámen byl vztyčen 15. 6. 2004. Předtím se nacházel v hodně šikmé poloze. Dostal jméno "Prst". (Pavel Bartl)

DRUHÝ MENHIR

u silnice do Javorníka, viz mapa

Blízko Zuklína, kam směřuje cíl výpravy, křižuje cestu již druhý menhir beze jména.

Na první pohled upoutá umělý výstupek, který lze pozorovat také na Větrném kameni. K čemu asi sloužil? Podobné otázky své otazníky asi jen tak neztratí. Možná zesílení energie oka... Nevím.

aktualizace: Kámen byl vztyčen 14. 4. 2004. Předtím se rovněž nacházel v ležaté poloze. Dostal jméno "Blesk". (Pavel Bartl)

VĚTRNÝ KÁMEN

Zuklín, viz mapa

Nalezení jednoho z těch známějších dá trochu práce, je totiž ukryt na kraji lesa bez přístupové cesty. Takže asi jít pěšinou kolem ohrady, před vsí první odbočkou vlevo... tam se už dá zorientovat. Kámen veskrze impozantní, pojmenován podle starých pohanských zvyků, podle živlu.

A zase ten výstupek.

MĚSÍČNÍ KÁMEN

Javorník, viz mapa

Poslední kámen, cíl výpravy. Bylo toho o něm už hodně napsáno, zde bych snad zmínil jeho "pozitivní energii", která působí v určitém úhlu, jak se lze dočíst na obsáhlé tabuli. Místo má i něco do sebe, doporučuji navštívit už kvůli jeho atmosféře.

Z této výpravy vše. Na ty příští ještě čeká úspěšně nenalezený Sluneční kámen, který má být prý v blízkosti toho Větrného, a Mudrc, při jehož hledání se zpáteční cesta do Kašperek poněkud prodloužila. :) Na Javornicku se ve zdejší spleti cest skutečně ztratit dá, kdo kraj nezná, mapa příliš nepomůže.

DRUHÁ VÝPRAVA: LÉTO 2009

Po takříkajíc úspěchu první výpravy z loňského roku (a nabytých zkušenostech s javornickou spletí cest) jsem se rozhodl realizovat "druhý ročník". Cesta byla velmi podobná té předchozí, s cílem okolo Zuklína a návratem přes javornický hřeben. Jako první jsem natrefil na Sluneční kámen, poté následovalo lesní toulání k Měsíčnímu kameni s objevem "Třetího menhiru" a nakonec zloňska opomenutý "Čtvrtý menhir" při zpáteční cestě do Kašperek.

SLUNEČNÍ KÁMEN

u cesty ze Zuklína, viz mapa

Ani ne tak menhir, jako spíše zajímavý balvan, to je Sluneční kámen. Nalezneme jej snadno u jediné cesty ze Zuklína na východ, pokud trpělivě půjdeme až k jakési točně lesní techniky. Tento megalit je přímo poset symboly, některé z nich prokazatelně mladšího data. Umě vyvedená tabulka ve slunečnicovém stylu dodatečně utvrzuje, že stojíme před Slunečním kamenem. Pravdou je, že Sluneční se nazývá pouze a jen podle vyrytého symbolu slunce:

Dalšími symboly jsou různé druhy křížů:

A konečně jakési trampské či značky majitelů panství:

Zařazení mezi megality bych si osobně netroufal posuzovat, o vztyčený kámen se nejedná. O účelu v pradávných dobách se lze jen dohadovat.

TŘETÍ MENHIR

někde v lese v blízkosti Měsíčního kamene, viz mapa

Z dálky jsem si ho spletl s Měsíčním kamenem. Jedná se o do lesa zasazenou skálu, pravděpodobně uměle vztyčenou, takže je možné ji zařadit do rodiny javornických megalitů.

Nevede k ní žádná cesta, v podstatě jsem na ni narazil náhodou při návratu k silnici přes les.

ČTVRTÝ MENHIR

u cesty od Javorníka s chatkou, viz mapa

Menší menhir s vyrytým křížem:

Nenápadný kámen jsem zpočátku považoval za běžný, ale ona vyrytina ho řadí mezi ostatní megality, které byly takto označovány.